At Costless, yogurt costs $3.20 for 40 ounces, $2.16 for 28 ounces, and $0.66 for 6 ounces. Which is the better deal?(1 point)
Responses
$2.16 for 28 ounces
$2.16 for 28 ounces
$0.66 for 6 ounces
$0.66 for 6 ounces
They cost the same per ounce.
They cost the same per ounce.
$3.20 for 40 ounces
2 answers
The better deal is $0.66 for 6 ounces.
Wrong