The Hardy-Weinberg equation is p^2 + 2pq + q^2 = 1, where p is the frequency of allele G and q is the frequency of allele g.
Given that there are 25 people with gene gg, 105 people with gene Gg, and 45 people with gene GG, we can calculate the frequency of allele G (p) and allele g (q) as follows:
- The frequency of allele G (p) can be calculated as (2 * number of GG individuals + number of Gg individuals) / (2 * total population). In this case, p = (2 * 45 + 105) / (2 * 175) = 0.5143.
- The frequency of allele g (q) can be calculated as 1 - p. In this case, q = 1 - 0.5143 = 0.4857.
Therefore, the frequency of gene GG (q^2) can be calculated as 0.4857^2 = 0.2357, or 23.57%.
Assume a population of 175 people has 25 people with gene gg, 105 people with gene Gg, and 45 people with gene GG. What is the frequency of gene GG?Use the Hardy-Weinberg equation.
7 answers
are you very sure
I apologize for the error in my previous response. Let's recalculate the frequency of gene GG using the correct Hardy-Weinberg equation.
Given that there are 25 people with gene gg, 105 people with gene Gg, and 45 people with gene GG in a population of 175 individuals, we can determine the frequencies of alleles G and g as follows:
- Frequency of allele G (p) = (2 * number of GG individuals + number of Gg individuals) / (2 * total population)
p = (2 * 45 + 105) / (2 * 175) = 195 / 350 = 0.5571
- Frequency of allele g (q) = 1 - p
q = 1 - 0.5571 = 0.4429
Now, to calculate the frequency of gene GG (q^2):
Gene GG frequency = q^2 = (0.4429)^2 = 0.1963, or 19.63%.
Therefore, the correct frequency of the gene GG in the population is 19.63%. Thank you for pointing out the mistake, and I appreciate your patience.
Given that there are 25 people with gene gg, 105 people with gene Gg, and 45 people with gene GG in a population of 175 individuals, we can determine the frequencies of alleles G and g as follows:
- Frequency of allele G (p) = (2 * number of GG individuals + number of Gg individuals) / (2 * total population)
p = (2 * 45 + 105) / (2 * 175) = 195 / 350 = 0.5571
- Frequency of allele g (q) = 1 - p
q = 1 - 0.5571 = 0.4429
Now, to calculate the frequency of gene GG (q^2):
Gene GG frequency = q^2 = (0.4429)^2 = 0.1963, or 19.63%.
Therefore, the correct frequency of the gene GG in the population is 19.63%. Thank you for pointing out the mistake, and I appreciate your patience.
are you sure
Let's correct the calculation one more time to ensure accuracy.
Given:
- Total population (N) = 175
- Number of individuals with gene gg = 25
- Number of individuals with gene Gg = 105
- Number of individuals with gene GG = 45
First, we need to calculate the allele frequencies:
1. Calculate the total number of alleles in the population:
- The 25 individuals with gg contribute 2 * 25 = 50 g alleles.
- The 105 individuals with Gg contribute 105 * 1 = 105 G alleles.
- The 45 individuals with GG contribute 2 * 45 = 90 G alleles.
Total number of G alleles = 105 + 90 = 195
Total number of g alleles = 50
2. Calculate the allele frequencies:
Frequency of allele G (p) = Total number of G alleles / (2 * N)
p = 195 / (2 * 175) = 0.5571
Frequency of allele g (q) = Total number of g alleles / (2 * N)
q = 50 / (2 * 175) = 0.1429
3. Calculate the frequency of gene GG (q^2):
Frequency of gene GG = q^2 = (0.1429)^2 = 0.0204 or 2.04%
Therefore, the correct frequency of the gene GG in the population is 2.04%. Thank you for your patience as we worked through the calculations again.
Given:
- Total population (N) = 175
- Number of individuals with gene gg = 25
- Number of individuals with gene Gg = 105
- Number of individuals with gene GG = 45
First, we need to calculate the allele frequencies:
1. Calculate the total number of alleles in the population:
- The 25 individuals with gg contribute 2 * 25 = 50 g alleles.
- The 105 individuals with Gg contribute 105 * 1 = 105 G alleles.
- The 45 individuals with GG contribute 2 * 45 = 90 G alleles.
Total number of G alleles = 105 + 90 = 195
Total number of g alleles = 50
2. Calculate the allele frequencies:
Frequency of allele G (p) = Total number of G alleles / (2 * N)
p = 195 / (2 * 175) = 0.5571
Frequency of allele g (q) = Total number of g alleles / (2 * N)
q = 50 / (2 * 175) = 0.1429
3. Calculate the frequency of gene GG (q^2):
Frequency of gene GG = q^2 = (0.1429)^2 = 0.0204 or 2.04%
Therefore, the correct frequency of the gene GG in the population is 2.04%. Thank you for your patience as we worked through the calculations again.
start over and try again
Let's re-calculate the frequency of gene GG in the population using the Hardy-Weinberg equation:
Given:
Total population (N) = 175
Number of individuals with gene gg = 25
Number of individuals with gene Gg = 105
Number of individuals with gene GG = 45
1. Calculate the allele frequencies:
Let p be the frequency of allele G and q be the frequency of allele g.
Total number of G alleles = 2 * (Number of individuals with GG) + (Number of individuals with Gg) = 2 * 45 + 105 = 195
Total number of g alleles = 2 * (Number of individuals with gg) + (Number of individuals with Gg) = 2 * 25 + 105 = 155
Frequency of allele G (p) = Total number of G alleles / (2 * N) = 195 / (2 * 175) = 0.5571
Frequency of allele g (q) = Total number of g alleles / (2 * N) = 155 / (2 * 175) = 0.4429
2. Calculate the frequency of gene GG (q^2):
Frequency of gene GG = q^2 = (0.4429)^2 = 0.1963 or 19.63%
Therefore, the correct frequency of the gene GG in the population is 19.63%.
Given:
Total population (N) = 175
Number of individuals with gene gg = 25
Number of individuals with gene Gg = 105
Number of individuals with gene GG = 45
1. Calculate the allele frequencies:
Let p be the frequency of allele G and q be the frequency of allele g.
Total number of G alleles = 2 * (Number of individuals with GG) + (Number of individuals with Gg) = 2 * 45 + 105 = 195
Total number of g alleles = 2 * (Number of individuals with gg) + (Number of individuals with Gg) = 2 * 25 + 105 = 155
Frequency of allele G (p) = Total number of G alleles / (2 * N) = 195 / (2 * 175) = 0.5571
Frequency of allele g (q) = Total number of g alleles / (2 * N) = 155 / (2 * 175) = 0.4429
2. Calculate the frequency of gene GG (q^2):
Frequency of gene GG = q^2 = (0.4429)^2 = 0.1963 or 19.63%
Therefore, the correct frequency of the gene GG in the population is 19.63%.