A. $2.69 + $3.19 = $18.78
B. $2(2) + $2.69 + $3.19 = $18.78
C. $2(2) + $3.19 = $18.78
D. $2(2) + $2.69 + $3.19 + $x = $18.78
The correct equation to find the cost of the grapes per pound is:
D. $2(2) + $2.69 + $3.19 + $x = $18.78
In this equation, $x represents the cost of the grapes per pound. By subtracting the cost of the other items from the total, we can solve for the cost of the grapes per pound.
A'Shiyah went to the grocery store and bought 2
lbs. grapes, one can of creamed mushroom soup and a dozen eggs. The soup cost $2.69
and the eggs cost$3.19
. After checking out, her total at the register is $18.78
.
Which equation could be used to find the cost of the grapes per pound?
Responses
1 answer