Ariza paid $13.50 for 10 bottles of juice. Each bottle costs the same price. What is the price of one bottle of juice?



NOTE: There is a check answer button in the bottom right corner. Click this to check your answer before moving on to the next question. It will not tell you the correct answer, but it will tell you if the answer you selected is correct. You can use this feature once per question.

(1 point)
Responses

$0.74
$0.74

$0.14
$0.14

$1.35
$1.35

$3.50

1 answer

To find the price of one bottle of juice, you can divide the total amount paid by the number of bottles:

Total amount paid = $13.50 Number of bottles = 10

Price per bottle = Total amount paid / Number of bottles Price per bottle = $13.50 / 10 = $1.35

So, the price of one bottle of juice is $1.35.