A. X = 1.5 m/s
Y = 2 m/s.
TanA = Y/X = 2/1.5 = 1.33333
A = 53o, CCW = 90-53 = 37o E. of N. or
[N37E].
Aqua dude can swim at a speed of 2.0m/s in still water. A river is 48 m wide and has a current of 1.5 m/s [E]. He starts at the Southbank and swims so that he is always headed directly across the river.
A) what is Aqua dudes velocity relative to the shore?
B) how long does it take him to cross the river?
I did b since current doesn't affect an object since he's going in the same direction of he would in still water. So:
T=d/v
=48m/2.0m/s
T=24s
The answer is correct I verified it. Could some please explain how I would solve A. The answer given is VAS=2.5m/s[N 37• E]. I just don't understand. Thank you
1 answer