Apples are sold at 3 for $2 at Busy Mart. At Big Foods, the same apples are sold at 5 for $2. Kassim buys 15 apples from Big Foods instead of Busy Mart. How much does he save?

5 answers

2/3 = $0.67 per apple
2/5 = $0.40 per apple

Take it from there.
Ms. sue please help me to I don't understand.
I need help as well
Hrlp
Stall A 15 apples is equal to 10$
Stall B 15 apples is equal to 6$

saved 4$