Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate.

Carla's family drove 420 miles in 8 hours. Write their average speed as a unit rate.

Please help me!

2 answers

7.47 / 3 = $_______ per pound

420 / 8 = $________ per hour
What is four eights of six ninths and one half