Let x be the cost of each bag of oranges.
The total cost of the oranges is 8x.
The equation to solve is 6.49 + 8x = 59.53.
First, subtract 6.49 from both sides of the equation to isolate the term with x: 8x = 53.04.
Then, divide both sides of the equation by 8 to solve for x: x = 6.63.
Each bag of oranges costs $6.63.
Anna buys ice cream and oranges at the store.
She pays a total of $59.53.
She pays a total of $6.49 for the ice cream.
She buys 8 bags of oranges that each cost the same amount.
Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag of oranges costs.
1 answer