Ann is driving down a street at 52 km/h.

Suddenly a child runs into the street.
If it takes Ann 0.701 s to react and apply
the brakes, how far will she have moved before
she begins to slow down?
Answer in units of m.

2 answers

d = Vo*T.
Vo = 52km/h = 52,000m/3600s. = 14.44 m/s.
d = 14.44 * 0.701 =
d = Vo*T.
Vo = 52km/h = 52,000m/3600s. = 14.44 m/s.
d = 14.44 * 0.701 =
Similar Questions
  1. Ann is driving down a street at 58 km/h.Suddenly a child runs into the street. If it takes Ann 0.778 s to react and apply the
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 2 answers
  2. Ann is driving down a street at 52 km/h.Suddenly a child runs into the street. If it takes Ann 0.735 s to react and apply the
    1. answers icon 1 answer
more similar questions