Aniyah goes to the store and spends $22. She spends $9 on paper towels and she buys 2 frozen meals that have the same cost.

PART A

Which of the following sequences of steps can be used to find the cost of each frozen meal?

Responses
A Multiply 9 by 2, then subtract the result from 22Multiply 9 by 2, then subtract the result from 22
B Subtract 9 from 22, then divide by 2Subtract 9 from 22, then divide by 2
C Divide 22 by 2, then subtract 9Divide 22 by 2, then subtract 9
D Subtract 9 from 22, then subtract 2Subtract 9 from 22, then subtract 2
Question 2

3 answers

The correct answer is B. Subtract 9 from 22, then divide by 2.

This is because Aniyah spends $9 on paper towels, so the cost of the frozen meals can be found by subtracting $9 from the total amount she spends ($22) and then dividing by 2 since she buys 2 frozen meals.

Using this sequence of steps, we have:

22 - 9 = 13
13 / 2 = 6.5

Therefore, each frozen meal costs $6.50.
2 of 102 of 10 Items
10:25

Question 1
Aniyah goes to the store and spends $22. She spends $9 on paper towels and she buys 2 frozen meals that have the same cost.

PART A

Which of the following sequences of steps can be used to find the cost of each frozen meal?

Responses
A Multiply 9 by 2, then subtract the result from 22Multiply 9 by 2, then subtract the result from 22
B Subtract 9 from 22, then divide by 2Subtract 9 from 22, then divide by 2
C Divide 22 by 2, then subtract 9Divide 22 by 2, then subtract 9
D Subtract 9 from 22, then subtract 2Subtract 9 from 22, then subtract 2
Question 2
PART B

Which of the following shows the algebraic steps used to write and solve an equation to determine the cost of each frozen meal?

Responses
A
2(x+9)=22
2(x+9)2=222
x+9=11
−9=−9
x=22 times open paren x plus 9 close paren is equal to 22 the fraction with numerator 2 times open paren x plus 9 close paren and denominator 2 is equal to 22 halves x plus 9 is equal to 11 negative 9 is equal to negative 9 x is equal to 2
B
2x+9=22
2x2+9=222
x+9=11
−9=−9
x=22 x plus 9 is equal to 22 2 x over 2 plus 9 is equal to 22 halves x plus 9 is equal to 11 negative 9 is equal to negative 9 x is equal to 2
C
2x+9=22
−9=−9
2x=13
2x2=132
x=6.52 x plus 9 is equal to 22 negative 9 is equal to negative 9 2 x is equal to 13 2 x over 2 is equal to 13 halves x is equal to 6 point 5
D
2x+9=22
−9=−9
2x=13
−2=−2
x=11 2 x plus 9 is equal to 22 negative 9 is equal to negative 9 2 x is equal to 13 negative 2 is equal to negative 2 x is equal to 11
Skip to navigation
The correct answer for Part B is A.

The algebraic steps used to write and solve an equation to determine the cost of each frozen meal are as follows:

Step 1: Let x represent the cost of each frozen meal.
Step 2: The total amount spent is $22, and $9 is spent on paper towels. Therefore, the cost of the 2 frozen meals is 22 - 9 = 13.
Step 3: Set up the equation to find the cost of each frozen meal:
2(x + 9) = 22
Step 4: Simplify and solve the equation:
2x + 18 = 22
2x = 4
x = 2

Therefore, the cost of each frozen meal is $2.