Ask a New Question
Search
Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
At the grocery store, pretzels are $2.40 for a 12-ounce bag and $18.00 for a 60-ounce container. Maria wants to get 60 ounces
1 answer
Maria and Lydia are 15-year-old high school students. Maria thinks
that Lydia has been abusing alcohol. What should Maria do in
1 answer
Tony and his sister Maria have the same birthday, but Tony is four years YOUNGER than Maria. Let the variable x represent Tony's
1 answer
Maria and Lydia are 15-year-old high school students. Maria thinks that Lydia has been abusing alcohol. What should Maria do in
1 answer
more similar questions