To compute the unit rate, we need to find out how many crates of potatoes Angie can peel in one hour.
Since Angie can peel 1/6 of a crate every 1/18 of an hour, we can set up a proportion to find out how many crates she can peel in 1 hour:
(1/6) / (1/18) = x / 1
Cross multiplying, we get:
1/6 * 18 = x
x = 3
Therefore, Angie can peel 3 crates of potatoes per hour.
So the unit rate is:
3 crates of potatoes per hour
Therefore, the answer is B.
Angie can peel 1/6 of a crate of potatoes every 1/18 of a hour. Compute the unit rate.
6
{×
1 crate of potatoes per hour
B
3 crates of potatoes per hour
6 crates of potatoes per hour
D
9 crates of potatoes per hour
E
4 crates of potatoes per hour
3 answers
*The skateboard that Jose wants costs $90. Jose has a coupon for - off the retail price. It Jose saves $18 a week, how long
off the retail price. I Jose saves s18 a week, how long
will it take to save enough to buy the skateboard?
A
3 weeks
4x
4 weeks
5 weeks
D
6 weeks
_x
7 weeks
off the retail price. I Jose saves s18 a week, how long
will it take to save enough to buy the skateboard?
A
3 weeks
4x
4 weeks
5 weeks
D
6 weeks
_x
7 weeks
To find out how long it will take for Jose to save enough to buy the skateboard, we need to divide the total cost of the skateboard by the amount he saves per week.
Total cost of the skateboard: $90
Amount saved per week: $18
Number of weeks needed to save enough: $90 / $18 = 5 weeks
Therefore, it will take Jose 5 weeks to save enough to buy the skateboard.
So the answer is C. 5 weeks
Total cost of the skateboard: $90
Amount saved per week: $18
Number of weeks needed to save enough: $90 / $18 = 5 weeks
Therefore, it will take Jose 5 weeks to save enough to buy the skateboard.
So the answer is C. 5 weeks