Ana had some money. she used 4/7 to buy shoes which cost $96. if she spent another 2/7 to buy a dress how much would she spend altogether?

1 answer

(4/7)x = 96

x = 96/(4/7)

x = 96 * (7/4)

x = 672/4 = $168

Multiply 2/7 times 168. Add the product to 96