To calculate the sale price of the Xbox 360, we need to subtract the discount from the original price.
Discount = 20% of $399 = (20/100) * $399 = $79.80
Sale price = Original price - Discount = $399 - $79.80 = $319.20
Therefore, the sale price of the Xbox 360 is $319.20.
An XBOX 360 regularly sells for $399. It is on sale for 20% off. What is the sale price of the XBOX?(1 point)Responses$319.20$319.20$78.80$78.80$391.02$391.02$300.00
1 answer