F = 2 / 3.14 = 0.6369 kHz. = 637 Hz.
R = 4,000 Ohms.
L = 23 h.
C = 33 uF.
Xl = 6.28*636.9*23 = 91994 Ohms.
Xc = 1 / (6.28*637*33*10^-6) = 7.58
Ohms.
tanA = (Xl-Xc) / R = 91986 / 4000 = 23.
A = 87.5 Deg., Inductive.
Therefore, the current lags the voltage
by 87.5 Deg.
an RlC circuit has a resistance of 4 kOhm, a capacitance of 33 uF, and an inductance of 23 H. if the frequency of the alternating current is 2/pi kHz, what is the phase shift between the current and the voltage.
1 answer