distance traveled = 1/2 * 10m/s^2 * 225s^2 = 1125m
avg vel = 1125m/15s = 75m/s
An object with zero initial velocity accelerates at a constant rate of 10 m/s. find its average velocity during the first 15 seconds
1 answer
1 answer