Vfinal^2 - Vinitial^2 = 2 a (Xfinal - Xinitial)
Solve for a
289 - 144 = 2*a*(10 - 6)
An object with constant acceleration has velocity v = 12 m/s when it is at x = 6 m and v = 17 m/s when it is at x = 10 m. What is its acceleration?
1 answer