An object travelling at constant acceleration covers a distance of 14m in 3.0s and a further 26m in the next 3.0s. Calculate the acceleration

2 answers

v1 = velocity at start

v2 = velocity after 3 s

v3 = velocity after 6 s

(v1 + v2) / 2 = 14 / 3 ... v1 + v2 = 28/3

(v2 + v3) / 2 = 26 / 3 ... v2 + v3 = 52/3

(v1 + v3) / 2 = 40 / 6 ... v1 + v3 = 40/3

solve the system for two of the velocities
... use them to find acceleration
1.33