You have two equations of motion:
s = 1/2 at^2
v = at
Here you have a and t. What is the problem?
v = 9.8m/s^2 * 5.5s = 53.9m/s
An object is dropped from rest. What is its instantaneous speed when it has
been in motion for 5 s? The acceleration of
gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of m/s
1 answer