An object initially at restIs giving a constant acceleration of 0.5. Calculate the time it takes to travel 100m

1 answer

s = 1/2 at^2, so
1/2 * 0.5 * t^2 = 100
t^2 = 400
t = 20 s

assuming the acceleration is in m/s^2