If it moves with constant V the forces add to zero.
to counter first
Fx = -6.2 N
to counter second
Fy = +5 N
|F| =sqrt(5^2 + 6.2^2 )
= 7.96 N
quadrant II
tan T = 5/-6.2
T = 180 - 38.9
An object acted on by three forces moves with constant velocity. One force acting on the object is in the positive x direction and has a magnitude of 6.2 N ; a second force has a magnitude of 5.0 N and points in the negative y direction
Find the magnitude of the third force acting on the object. F= N 2SF
Find the direction of the third force acting on the object.
θ = from the +x-direction
1 answer