An aluminium bar weighs 17 kg in air. How much force is required to lift the bar while it is immersed in gasoline? The density of aluminium is 170 kg m-3 and that of gasoline is 42 kg m-3.
My answer:
Volume of aluminium=(mass of aluminium)/(density of aluminium)
=17/170=0.1〖 m〗^3(volume of aluminium is equal to volume of gasoline displaced)
Buoyant force = ρgV
= 42×10 × 0.1
= 42 N
Therefore, force required to lift = Actual weight – Buoyant force
= 17 ×10-42
= 170-42
= 128 N
An iron anchor weighs 250 pounds in air and has a weight density of 480 lbs/ft3. If it is immersed in sea water that has a weight density of 64 lbs/ft3, how much force would be required to lift it while immersed?
I know the answer is 217 pounds but I need help on trying to get that! Thanks <3
1 answer