An illustration shows quadrant one of a coordinate plane where the x-axis and y-axis range from 0 to 6 in increments of 1. The y-axis is titled total cost in dollars and the x-axis is titled number of markers. A line is marked on the graph, passing through coordinates left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis and left parenthesis 4 comma 3 right parenthesis.

What is the unit cost from the graph?(1 point)

1 answer

To find the unit cost from the graph, we can look at the coordinates through which the line passes, specifically the points (0, 0) and (4, 3).

The coordinates represent:

  • (0, 0): This indicates that when 0 markers are purchased, the total cost is $0.
  • (4, 3): This indicates that when 4 markers are purchased, the total cost is $3.

To determine the unit cost (cost per marker), we can calculate it using the total cost and the number of markers:

  1. Total cost for 4 markers = $3
  2. Number of markers = 4

Unit cost = Total cost / Number of markers = $3 / 4 = $0.75 per marker.

Thus, the unit cost from the graph is $0.75.

Similar Questions
  1. Compare Proportions from Graphs & Equations Quick Check3 of 5 3 of 5 Items An illustration shows quadrant one of a coordinate
    1. answers icon 5 answers
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the image to answer the question.An illustration shows quadrant one of a coordinate plane where the x-axis and y-axis range
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the image to answer the question.An illustration shows quadrant one of a coordinate plane where the x-axis and y-axis range
    1. answers icon 1 answer
more similar questions