Let x be the number of visits.
For the first option:
Cost = 10x
For the second option:
Cost = 32 + 6x
To find when the costs are equal:
10x = 32 + 6x
Subtract 6x from both sides:
4x = 32
Divide by 4 on both sides:
x = 8
It would take 8 visits for the cost of the two plans to be equal.
An ice skating rink has two ways you can use the facility. The first option is to pay $10 per visit. The second option is to pay $32 per month, and $6 per visit. Write and solve an equation to show the number of visits it would take for the cost of the two plans to be equal...
1 answer