An ice skating rink has two ways you can use the facility. The first option is to pay $10 per visit. The second option is to pay $32 per month, and $6 per visit. Write and solve an equation to show the number of visits it would take for the cost of the two plans to be equal.(

1 answer

Let x be the number of visits.

For the first option:
Cost = $10x

For the second option:
Cost = $32 + $6x

We want to find when the two costs are equal, so we set up the equation:
$10x = $32 + $6x

Subtract $6x from both sides:
$4x = $32

Divide by $4:
x = 8

It would take 8 visits for the cost of the two options to be equal.