An ice skating rink has two ways you can use the facility. The first option is to pay $10 per visit. The second option is to pay $32 per month, and $6 per visit. Write and solve an equation to show the number of visits it would take for the cost of the two plans to be equal......

1 answer

Let x represent the number of visits.

For the first option, the total cost would be 10x.

For the second option, the total cost would be 32 + 6x.

Setting the two costs equal to each other:
10x = 32 + 6x

Solving for x:
10x - 6x = 32
4x = 32
x = 8

Therefore, it would take 8 visits for the cost of the two plans to be equal.