An ice skating rink has two ways you can use the facility. The first option is to pay $10 per visit. The second option is to pay $32 per month, and $6 per visit. Write and solve an equation to show the number of visits it would take for the cost of the two plans to be equal. (1 point)

10x = 32 + 6x x = 4

10 = 32 + 6x x = - 3

10x = 32 - 6x x = 2

10x = 32 + 6x x = 8

3 answers

The equation to show the number of visits it would take for the cost of the two plans to be equal is:

10x = 32 + 6x

Combining like terms:

4x = 32

Dividing both sides by 4:

x = 8

Therefore, it would take 8 visits for the cost of the two plans to be equal.
So what’s the answer
The answer is 8 visits.