An electron transition in a single H-atom from n=3 to n=2 results in the release of a single photon. What is the wavelength of this photon in nanometers?

How do I solve this?

4 answers

1/wavelength = R(1/4 - 1/9)
R = 1.0973732E7
The 1/4 is 1/2^2
The 1/9 is 1/3^2
I tried that but my answer is 6.56*10^(-7) and when I plug it in the site tells me my answer is wrong what went wrong?
The formula I gave you gives wavelength in meters. The question asks for nanometers. Make the conversion. 1 m = 10^9 nm.
Thanksss!!! :D it worked much appreciated!