VERTICAL SPEED:vi*sin28.9
time in air:
vi=vf-4.9t
but vf=-vi so
t=2vi/4.9=2*vi*sin28.9/4.9
horizontal disance=vicos28.9 *2vi sin28.9/4.9
vi^2=7.7*4.9/2sin28.9*cos28.9
solve for vi.
An athlete executing a long jump leaves the ground at a 28.9 ∘ angle and travels 7.70 m .What was the takeoff speed?If this speed were increased by just 4.0%, how much longer would the jump be?
1 answer