If you want to know how many people bought this pass, your equation would be
80p = 12,800
An annual pass covering entrance fees to more than 2000 national parks cost $80. If the total income from the annual passes is $12,800 in one month. Write the equation and solve it.
For my equation I put
12800p=80
5 answers
Do you see why your equation can't be right? What is the answer when you divide 80 by 12,800?
160
Thanks, I got 160
Yes. 160 people bought the pass in this month.