Option 1
Cost per visit: $28
Number of visits: 3
Total cost: $28 * 3 = $84
Option 2
Membership cost: $90
Cost per visit: $15
Number of visits: 3
Total cost: $90 + ($15 * 3) = $90 + $45 = $135
Based on the calculations, Option 1 is the best choice as it will cost a total of $84 compared to Option 2 which will cost $135.
An amusement park that you are excited to try is $28 per visit. %0D%0A%0D%0AYou have the option to purchase a monthly membership for $90 and then pay $15 for each visit. %0D%0A%0D%0A(4 points)%0D%0APut responses in the correct input to answer the question. Select a response, navigate to the desired input and insert the response. Responses can be selected and inserted using the space bar, enter key, left mouse button or touchpad. Responses can also be moved by dragging with a mouse.%0D%0AYou have plans to attend 3 times this summer. Which option is best?
1 answer