50 m/s^2 * 6s = 300 m/s
v = 400j + 300i
speed = 500
An airplane traveling north at 400 m/s is accelerated due east at a rate of
50 m/s2 for 6 s. If the effects of air resistance and gravity are ignored, what is
the final speed of the plane?
1 answer