b. 6.33 m/s^2
To find the acceleration, you can use the formula:
acceleration = change in velocity / time taken
Given:
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 44 m/s
Time taken (t) = 6 seconds
Change in velocity = final velocity - initial velocity
Change in velocity = 44 m/s - 0 m/s = 44 m/s
Acceleration = 44 m/s / 6 s
Acceleration = 6.33 m/s^2
Therefore, the acceleration of the airplane was 6.33 m/s^2.
An airplane reached its takeoff speed of 44 m/s in 6 seconds. What was its acceleration? a. 4.33 m/s 2 b. 6.33 m/s 2 c. 7.33 m/s 2 d. 33.33 m/s 2
1 answer