An airplane pilot checks her instruments and finds that the air speed of the plane is 325 km/h. the instruments show that the plane is pointed in a

direction (S 30 W). A radio report indicates that the wind velocity is 80 km/h (W). What is the velocity of the plane relative to the ground as it would be recorded by an air traffic controller in a nearby airport?

1 answer

Vp + 80 = 325km/h[240o] CCW.
Vp + 80 = -162.5-281.5i,
Vp = -242.5 - 281.5i = 372km/h[49.3o] S. of W.