An airplane flies at 500km/hr, there is a wind kf 50.0km/h(N).if the pilot wants to fly due east, calculate the direction that the plane is heading.

Thanks.

1 answer

Vp + 50i = 500[0o].
Vp = 500 - 50i = 503 km/h[-5.71o] = 5.71o S. of E. = Direction.