To find out how many meters the airplane can ascend in one second, we can multiply the rate at which it ascends in 1/3 of a second by 3, since there are 3 sets of 1/3 seconds in one second.
52 1/2 meters in 1/3 of a second = (52+1/2) meters = 52.5 meters.
52.5 meters in one second = 52.5 meters × 3 = <<52.5*3=157.5>>157.5 meters.
Therefore, the airplane can ascend 157.5 meters in one second. Answer: \boxed{157.5}.
An airplane can ascend at a rate of 52 1/2meters in 1/3 of a second. How many meters can the airplane ascend in one second?
1 answer