An air plane flies 20 km in a direction 60 degree west of north then 40 km straight east and then 10 km in a direction 30 degree north of east . How far and at what direction is the plane from the starting point?

3 answers

Disp. = 20km[150o]+40km[0o]+10km[30o].

X = 20*Cos150+40+10*Cos30 = 31.3 km.
Y = 20*sin150+10*sin30 = 15 km.

Tan A = Y/X = 15/31.3 = 0.47923.
A = 25.6o = Direction.
Disp. = X/Cos25.6 = 34.7km[25.6o].
14+25+30