An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded to the nearest cent? What is the cost per pound rounded to the nearest cent

4 answers

1.99 / 11 = $0.1809 = $0.18

16 * 0.1809 = ? per pound
post it.
help me!
the cost per ounce is 0.18
the cost per pound is 2.89


♥ ☺ ♠ ♣ ○ ◘ •