Amanda buys
6.5
gallons of gas for
$26.78
.
Find the unit price in dollars per gallon.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
1 answer
The unit price in dollars per gallon is approximately $4.12 ($26.78 divided by 6.5 gallons).