Alright, I can't figure it out, here's the problem.
3. A boy is giving his little sister a ride in the wagon. He pulls with an applied force of 20N. The frictional force against him is 20N and the sled is traveling 2m/s. If the boy pulls the wagon 45m, how much work does he do?
Units:
Fa= 20N
Ff=20N
Vf=2m/s
D=45m
Equations I have:
P=W/t
Work= force x distance
Work=mghf-mghi
Work=mgvf-mgvi
I was thinking the work = force x distance? But wouldn't the net force be 0? Making the work 0 at the end of the equation?
1 answer
Force=10+15 N =25N