To find the cost of each banana, first subtract the cost of the loaf of bread ($1.99) from the total amount paid by Alfonso ($4.87):
$4.87 - $1.99 = $2.88
Then, divide this amount by the number of bananas Alfonso bought (9):
$2.88 / 9 = $0.32
Therefore, each banana costs $0.32.
Alfonso is at the grocery store to buy a loaf of bread and 9 bananas. The loaf of bread is $1.99. If Alfonso pays a total of $4.87, how much does each banana cost?
$2.88
$0.76
$0.54
$0.32
1 answer