To find the surface area of a right circular cylinder, you need to find the lateral surface area and the two circular bases.
The lateral surface area is given by the formula: Lateral Surface Area = 2Οrh, where r is the radius and h is the height.
First, find the radius of the cylinder using the diameter: r = 15.5 cm / 2 = 7.75 cm.
Now, calculate the lateral surface area: Lateral Surface Area = 2 * 3.14 * 7.75 cm * 28 cm = 1,362.76 cm2.
The two circular bases have an area of Οr^2. Calculate this for the two bases: 2 * Ο * (7.75 cm)^2 = 2 * 3.14 * 60.06 cm2 = 376.72 cm2.
Finally, add the lateral surface area and the two circular bases to get the total surface area: 1,362.76 cm2 + 376.72 cm2 = 1,739.95 cm2.
Aleksandr, the correct answer is 1,739.95 cm2.
Aleksandr has a roll of paper that is in the shape of a right circular cylinder. It has a height of 28 cm and a diameter of 15.5 cm. Help Aleksandr solve for the surface area. Use 3.14 for Ο
.(1 point)
Responses
1,362.76 cm2
1,362.76 cm squared
4,234.29 cm2
4,234.29 cm squared
1,508.77 cm2
1,508.77 cm squared
1,739.95 cm2
5 answers
Maria wants to find the surface area of a steel rod that is in the shape of a right circular cylinder. The diameter is 0.50 inches, and the length is 36 inches. What is the surface area? Use 3.14 for Ο
.(1 point)
Responses
56.91 inches2
56.91 inches squared
0.39 inches2
0.39 inches squared
56.52 inches2
56.52 inches squared
114.61 inches2
.(1 point)
Responses
56.91 inches2
56.91 inches squared
0.39 inches2
0.39 inches squared
56.52 inches2
56.52 inches squared
114.61 inches2
To find the surface area of the steel rod, you need to find the lateral surface area and the two circular bases.
First, calculate the radius of the cylinder using the diameter: r = 0.50 inches / 2 = 0.25 inches.
Now, calculate the lateral surface area: Lateral Surface Area = 2 * 3.14 * r * h = 2 * 3.14 * 0.25 inches * 36 inches = 56.52 inches2.
Next, calculate the area of the two circular bases: 2 * 3.14 * (0.25 inches)^2 = 2 * 3.14 * 0.0625 square inches = 0.39 square inches.
Finally, add the lateral surface area and the two circular bases to get the total surface area: 56.52 inches2 + 0.39 square inches = 56.91 inches2.
Maria, the correct answer is 56.91 inches2.
First, calculate the radius of the cylinder using the diameter: r = 0.50 inches / 2 = 0.25 inches.
Now, calculate the lateral surface area: Lateral Surface Area = 2 * 3.14 * r * h = 2 * 3.14 * 0.25 inches * 36 inches = 56.52 inches2.
Next, calculate the area of the two circular bases: 2 * 3.14 * (0.25 inches)^2 = 2 * 3.14 * 0.0625 square inches = 0.39 square inches.
Finally, add the lateral surface area and the two circular bases to get the total surface area: 56.52 inches2 + 0.39 square inches = 56.91 inches2.
Maria, the correct answer is 56.91 inches2.
Marco is baking a cake for a party. The cake is in the shape of a right circular cylinder. He needs to buy frosting for the cake but doesnβt know the surface area of the cake. If the diameter of the cake pan is 13 inches, and the height is 4 inches, what is the surface area he needs to frost? Use 3.14 for Ο
.(1 point)
Responses
1,287.88 inches2
1,287.88 inches squared
163.28 inches2
163.28 inches squared
265.33 inches2
265.33 inches squared
428.61 inches2
.(1 point)
Responses
1,287.88 inches2
1,287.88 inches squared
163.28 inches2
163.28 inches squared
265.33 inches2
265.33 inches squared
428.61 inches2
To find the surface area of the cake in the shape of a right circular cylinder, you need to find the lateral surface area and the two circular bases.
First, calculate the radius of the cake using the diameter: r = 13 inches / 2 = 6.5 inches.
Now, calculate the lateral surface area: Lateral Surface Area = 2 * 3.14 * r * h = 2 * 3.14 * 6.5 inches * 4 inches = 163.28 inches2.
Next, calculate the area of the two circular bases: 2 * 3.14 * (6.5 inches)^2 = 2 * 3.14 * 42.25 square inches = 265.33 square inches.
Finally, add the lateral surface area and the two circular bases to get the total surface area needed to frost: 163.28 inches2 + 265.33 square inches = 428.61 inches2.
Marco, the correct answer is 428.61 inches2.
First, calculate the radius of the cake using the diameter: r = 13 inches / 2 = 6.5 inches.
Now, calculate the lateral surface area: Lateral Surface Area = 2 * 3.14 * r * h = 2 * 3.14 * 6.5 inches * 4 inches = 163.28 inches2.
Next, calculate the area of the two circular bases: 2 * 3.14 * (6.5 inches)^2 = 2 * 3.14 * 42.25 square inches = 265.33 square inches.
Finally, add the lateral surface area and the two circular bases to get the total surface area needed to frost: 163.28 inches2 + 265.33 square inches = 428.61 inches2.
Marco, the correct answer is 428.61 inches2.