f = r+16
f+r = 36
f = 26, r = 10
If a folder costs x, then a ruler costs x=0.50
26x + 10(x-0.50) = 20.20
Now just find x
Akesia paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
1 answer