Accounts payable= 155,000

Accounts receivable= ?

Accruals= 74,000

Additional paid in capital= 1,510,000

Cash= 900,000

Common Stock @ $5= 62,000

COGS= 215,000

Depreciation expense= 45,000

Interest expense= 56,000

Inventories= 11570,000

Long-term debt= 2,380,000

Net fixed assets= 4,000,000

Notes payable= 390,000

Operating expenses (excl. depr.)= 270,000

Retained earnings= 1,527,000

Sales= 810,000

Taxes= 95,000
How much is the account receivable?

9 answers

To find the accounts receivable, we can use the formula for calculating sales and the accounts receivable turnover. However, without that perspective, we can also look at the basic accounting equation.

From the information provided, we can slightly manipulate some accounting equations but there isn’t enough direct information to solve for accounts receivable without an additional ratio or assumption regarding payments.

  1. Start by calculating the total current assets and total current liabilities:

    Current Assets:

    • Cash = 900,000
    • Inventories = 11,570,000
    • Accounts Receivable = ?

    Total Current Assets = Cash + Inventories + Accounts Receivable
    Total Current Assets = 900,000 + 11,570,000 + Accounts Receivable

    Current Liabilities:

    • Accounts Payable = 155,000
    • Accruals = 74,000
    • Notes Payable = 390,000

    Total Current Liabilities = Accounts Payable + Accruals + Notes Payable
    Total Current Liabilities = 155,000 + 74,000 + 390,000
    Total Current Liabilities = 619,000

  2. Without specific information on the collections from sales or any given accounts receivable turnover ratios, it can be implied through sales and collections.

To mention the basics, accounts receivable can also be inferred through cash flows and sales data, but with the information provided, without additional details regarding cash collections or a direct ratio for accounts receivable, we cannot calculate it directly.

If you could provide specifics related to sales trends, days sales outstanding, or payment history, we can work towards a better estimate.

Use the equation Assets= Liabilitis +SH equity to solve for account receivable.

To solve for Accounts Receivable using the accounting equation \( \text{Assets} = \text{Liabilities} + \text{Shareholder's Equity} \), we first need to calculate the total assets and total liabilities, and then derive shareholder's equity.

Given Information

  • Assets:

    • Cash = 900,000
    • Accounts Receivable = ?
    • Inventories = 11,570,000 (not 11570,000 as it was likely a typo)
    • Net Fixed Assets = 4,000,000

    Total Assets = Cash + Accounts Receivable + Inventories + Net Fixed Assets
    Total Assets = 900,000 + Accounts Receivable + 11,570,000 + 4,000,000

  • Liabilities:

    • Accounts Payable = 155,000
    • Accruals = 74,000
    • Notes Payable = 390,000
    • Long-term Debt = 2,380,000

    Total Liabilities = Accounts Payable + Accruals + Notes Payable + Long-term Debt
    Total Liabilities = 155,000 + 74,000 + 390,000 + 2,380,000
    Total Liabilities = 2,999,000

  • Shareholder's Equity:

    • Additional Paid-in Capital = 1,510,000
    • Common Stock = (62,000 shares at $5) = 310,000
    • Retained Earnings = 1,527,000

    Total Shareholder's Equity = Additional Paid-in Capital + Common Stock + Retained Earnings
    Total Shareholder's Equity = 1,510,000 + 310,000 + 1,527,000
    Total Shareholder's Equity = 3,347,000

Using the Accounting Equation

Now we can use the accounting equation to solve for Accounts Receivable.

\[ \text{Assets} = \text{Liabilities} + \text{Shareholder's Equity} \]

  1. Calculate total assets: \[ Total Assets = Total Liabilities + Total Shareholder's Equity
    Total Assets = 2,999,000 + 3,347,000
    Total Assets = 6,346,000 \]

  2. Now set up the equation for total assets: \[ 6,346,000 = 900,000 + \text{Accounts Receivable} + 11,570,000 + 4,000,000 \]

  3. Combine the known assets: \[ 6,346,000 = 16,470,000 + \text{Accounts Receivable} \]

  4. Now solve for Accounts Receivable: \[ \text{Accounts Receivable} = 6,346,000 - 16,470,000
    \text{Accounts Receivable} = -10,124,000 \]

This value for Accounts Receivable indicates that something is not aligned in the data provided, as Accounts Receivable cannot be negative.

Please double-check the figures provided or clarify any assumptions as it seems like there might be a discrepancy in either inventory, liability, or sales estimates.

Yes, there is a typo for inventories. Inventores= 570,000, Not 11,570,000.

Thanks for the clarification! Let’s recalculate the accounts receivable with the corrected inventories value.

Given Information (Corrected)

  • Assets:
    • Cash = 900,000
    • Accounts Receivable = ?
    • Inventories = 570,000
    • Net Fixed Assets = 4,000,000

Total Assets Calculation

\[ \text{Total Assets} = \text{Cash} + \text{Accounts Receivable} + \text{Inventories} + \text{Net Fixed Assets} \] \[ \text{Total Assets} = 900,000 + \text{Accounts Receivable} + 570,000 + 4,000,000 \]

Total Liabilities Calculation

  • Liabilities:
    • Accounts Payable = 155,000
    • Accruals = 74,000
    • Notes Payable = 390,000
    • Long-term Debt = 2,380,000

\[ \text{Total Liabilities} = \text{Accounts Payable} + \text{Accruals} + \text{Notes Payable} + \text{Long-term Debt} \] \[ \text{Total Liabilities} = 155,000 + 74,000 + 390,000 + 2,380,000 \] \[ \text{Total Liabilities} = 2,999,000 \]

Total Shareholder’s Equity Calculation

  • Shareholder's Equity:
    • Additional Paid-in Capital = 1,510,000
    • Common Stock = (62,000 shares at $5) = 310,000
    • Retained Earnings = 1,527,000

\[ \text{Total Shareholder's Equity} = \text{Additional Paid-in Capital} + \text{Common Stock} + \text{Retained Earnings} \] \[ \text{Total Shareholder's Equity} = 1,510,000 + 310,000 + 1,527,000 \] \[ \text{Total Shareholder's Equity} = 3,347,000 \]

Using the Accounting Equation

Now we apply the accounting equation:

\[ \text{Assets} = \text{Liabilities} + \text{Shareholder's Equity} \]

Calculating total assets:

\[ \text{Total Assets} = \text{Total Liabilities} + \text{Total Shareholder's Equity} \] \[ \text{Total Assets} = 2,999,000 + 3,347,000 \] \[ \text{Total Assets} = 6,346,000 \]

Setting Up the Equation for Total Assets

Now set up the equation for total assets:

\[ 6,346,000 = 900,000 + \text{Accounts Receivable} + 570,000 + 4,000,000 \]

Combine the known asset values:

\[ 6,346,000 = 900,000 + 570,000 + 4,000,000 + \text{Accounts Receivable} \] \[ 6,346,000 = 5,470,000 + \text{Accounts Receivable} \]

Now, solve for Accounts Receivable:

\[ \text{Accounts Receivable} = 6,346,000 - 5,470,000 \] \[ \text{Accounts Receivable} = 876,000 \]

Conclusion

The Accounts Receivable is $876,000.

Something isn't right because it doesn't match any of the answer choices. a. 62,8000; b. 682,000: c. 710,000: d. 738,000: e. 759,000.

Let me double-check the calculations step by step to ensure accuracy so we can determine the correct accounts receivable value among your choices.

Step 1: Compute Total Assets

Given Values

  • Cash = $900,000
  • Inventories = $570,000
  • Net Fixed Assets = $4,000,000
  • Accounts Receivable = ?

Total Assets Equation

\[ \text{Total Assets} = \text{Cash} + \text{Accounts Receivable} + \text{Inventories} + \text{Net Fixed Assets} \] \[ \text{Total Assets} = 900,000 + \text{Accounts Receivable} + 570,000 + 4,000,000 \] \[ \text{Total Assets} = 5,470,000 + \text{Accounts Receivable} \]

Step 2: Compute Total Liabilities

Given Values

  • Accounts Payable = $155,000
  • Accruals = $74,000
  • Notes Payable = $390,000
  • Long-term Debt = $2,380,000

Total Liabilities Equation

\[ \text{Total Liabilities} = \text{Accounts Payable} + \text{Accruals} + \text{Notes Payable} + \text{Long-term Debt} \] \[ \text{Total Liabilities} = 155,000 + 74,000 + 390,000 + 2,380,000 \] \[ \text{Total Liabilities} = 2,999,000 \]

Step 3: Compute Total Shareholder's Equity

Given Values

  • Additional Paid-in Capital = $1,510,000
  • Common Stock = 310,000 (62,000 shares at $5)
  • Retained Earnings = $1,527,000

Total Shareholder's Equity Equation

\[ \text{Total Shareholder's Equity} = \text{Additional Paid-in Capital} + \text{Common Stock} + \text{Retained Earnings} \] \[ \text{Total Shareholder's Equity} = 1,510,000 + 310,000 + 1,527,000 \] \[ \text{Total Shareholder's Equity} = 3,347,000 \]

Step 4: Total Assets using Liabilities and Equity

Total Assets Equation

\[ \text{Total Assets} = \text{Total Liabilities} + \text{Total Shareholder's Equity} \] \[ \text{Total Assets} = 2,999,000 + 3,347,000 \] \[ \text{Total Assets} = 6,346,000 \]

Step 5: Solve for Accounts Receivable

Now set the total assets equal to the left side:

\[ 6,346,000 = 5,470,000 + \text{Accounts Receivable} \] To isolate accounts receivable: \[ \text{Accounts Receivable} = 6,346,000 - 5,470,000 \] \[ \text{Accounts Receivable} = 876,000 \]

Step 6: Verification with Options

The calculated Accounts Receivable \(876,000\) does not align with the answer choices provided:

a. 628,000
b. 682,000
c. 710,000
d. 738,000
e. 759,000

Double-Check Input Information

Since the calculated value for Accounts Receivable does not align with the options, let’s double-check whether:

  • All provided figures (including liabilities, equity, and assets) are accurately relayed.
  • Any other related metric might assist (such as sales or collections).

Calculating Accounts Receivable Using Sales Data

Since we have sales of 810,000, if it helps, we can use ratios or other metrics (like DSO) to provide a more usual estimate.

Given that additional inputs were consistent, if no mistakes appear straightforward, it may be worth assessing the validity of provided financials or if any additional information may be affecting the number.

If you can share any additional context, we can work together to see how best to refine the outcome!

what was cash flow from operating activities in 2024?

To calculate cash flow from operating activities, a common approach is to use the indirect method, which starts from net income and adjusts for non-cash items and changes in working capital. However, we don't have net income directly provided in the given data. Instead, we can derive it from the sales, cost of goods sold (COGS), operating expenses, and tax expenses.

Here's the breakdown of the provided data:

Given Data

  • Sales: $810,000
  • COGS: $215,000
  • Operating Expenses (excluding depreciation): $270,000
  • Depreciation Expense: $45,000
  • Interest Expense: $56,000
  • Taxes: $95,000

Step 1: Calculate Net Income

  1. Calculate Total Expenses: \[ \text{Total Expenses} = \text{COGS} + \text{Operating Expenses} + \text{Depreciation} + \text{Interest} + \text{Taxes} \] \[ \text{Total Expenses} = 215,000 + 270,000 + 45,000 + 56,000 + 95,000 = 681,000 \]

  2. Calculate Net Income: \[ \text{Net Income} = \text{Sales} - \text{Total Expenses} \] \[ \text{Net Income} = 810,000 - 681,000 = 129,000 \]

Step 2: Calculate Cash Flow from Operating Activities

Using the net income and adjusting for non-cash expenses and working capital changes, we can derive cash flow from operations.

  1. Add Back Non-Cash Expenses: \[ \text{Cash Flow from Operating Activities} = \text{Net Income} + \text{Depreciation} \] \[ \text{Cash Flow from Operating Activities} = 129,000 + 45,000 = 174,000 \]

  2. Adjust for Changes in Working Capital: Assuming no further information on changes in working capital is provided (like changes in accounts receivable, accounts payable, or inventories), we will focus on the calculated amount. If the changes in working capital are known, they should adjust this figure accordingly.

Final Calculation

Assuming there are no changes to working capital for simplicity:

  • The Cash Flow from Operating Activities is $174,000.

If you have details regarding changes in accounts receivable, accounts payable, or inventory, please share them, and we can adjust the cash flow calculation for more accuracy.

Similar Questions
  1. Accounts payable= 45,000Accounts receivable= 122,400 Accruals= 13,500 Additional paid in capital= 216,660 Cash= ??? Common Stock
    1. answers icon 2 answers
  2. Accounts payable= 45,000Accounts receivable= 122,400 Accruals= 13,500 Additional paid in capital= 216,660 Cash= ??? Common Stock
    1. answers icon 11 answers
  3. Accounts payable= 45,000Accounts receivable= 122,400 Accruals= 13,500 Additional paid in capital= 216,660 Cash= 21,058 Common
    1. answers icon 5 answers
  4. Accounts payable=45,000Accounts receivable=122,400 Accruals=13,500 Additional paid in capital=216,660 Cash=? Common Stock @ par
    1. answers icon 11 answers
more similar questions