To find the circumference of a circle, we use the formula C = 2 * π * r, where r is the radius of the circle.
Given that the radius of the circle is 90 cm, we can plug this value into the formula:
C = 2 * 3.14 * 90
C = 565.2
Therefore, the approximate circumference of a circle with a radius of 90 cm is 565.2 cm.
The correct answer is:
O 565.2 cm
Account accligs
20002 Math 7 B
UNIT 5
Area
What is the approximate circumference of a circle that has a radius of 90 cm? Use 3.14 for PI and express your answer to the tenths place. Use the formula sheet provided. (1 point)
© 180 cm
O 282.6 cm
O 565.2 cm
O 4,050 cm
1 answer