AA Batteries =45,00

80 Page Examination pad=12,95
Still water Aquila (500 ml)=8,95
Tastic rice long grain (2 kg)=33,95
Fuse Iced tea mixed berry (500 ml)=12,95
Broccoli loose (235 g)=15,95
Free range eggs Windmill (18)=55,75
Clover Milk (2 t)=35,95
Tastic flavoured rice -Spicy Spanish (200 g)=18,95
Sunfoil sunflower oil (1 2)=25,95
B-Well olive oil (1 l)=85,75
KOO Tomato puree (375 g) * 2 @18,95 each=37,90
Tomatoes loose (550 g)=14,85
Salad mixed packed (500 g)=25,95
Albany Superior brown bread (700 g)=19,95
Deli chicken cooked (1 kg)=75,95
Zebby beef mince (550 g)=39,95
Donation Zebby children fund=50,00
MTN airtime=100,00

question
write total amount due vat inclusive

1 answer

To calculate the total amount due VAT inclusive from the provided items, we need to sum the amounts for each product. Here are the prices as listed:

  1. AA Batteries: 45.00
  2. 80 Page Examination pad: 12.95
  3. Still water Aquila (500 ml): 8.95
  4. Tastic rice long grain (2 kg): 33.95
  5. Fuse Iced tea mixed berry (500 ml): 12.95
  6. Broccoli loose (235 g): 15.95
  7. Free range eggs Windmill (18): 55.75
  8. Clover Milk (2 l): 35.95
  9. Tastic flavoured rice - Spicy Spanish (200 g): 18.95
  10. Sunfoil sunflower oil (1.2 l): 25.95
  11. B-Well olive oil (1 l): 85.75
  12. KOO Tomato puree (375 g) * 2: 37.90
  13. Tomatoes loose (550 g): 14.85
  14. Salad mixed packed (500 g): 25.95
  15. Albany Superior brown bread (700 g): 19.95
  16. Deli chicken cooked (1 kg): 75.95
  17. Zebby beef mince (550 g): 39.95
  18. Donation Zebby children fund: 50.00
  19. MTN airtime: 100.00

Now let's sum all these amounts:

\[ \text{Total} = 45.00 + 12.95 + 8.95 + 33.95 + 12.95 + 15.95 + 55.75 + 35.95 + 18.95 + 25.95 + 85.75 + 37.90 + 14.85 + 25.95 + 19.95 + 75.95 + 39.95 + 50.00 + 100.00 \]

Calculating this step by step:

\[ \begin{align*} 45.00 + 12.95 & = 57.95 \ 57.95 + 8.95 & = 66.90 \ 66.90 + 33.95 & = 100.85 \ 100.85 + 12.95 & = 113.80 \ 113.80 + 15.95 & = 129.75 \ 129.75 + 55.75 & = 185.50 \ 185.50 + 35.95 & = 221.45 \ 221.45 + 18.95 & = 240.40 \ 240.40 + 25.95 & = 266.35 \ 266.35 + 85.75 & = 352.10 \ 352.10 + 37.90 & = 390.00 \ 390.00 + 14.85 & = 404.85 \ 404.85 + 25.95 & = 430.80 \ 430.80 + 19.95 & = 450.75 \ 450.75 + 75.95 & = 526.70 \ 526.70 + 39.95 & = 566.65 \ 566.65 + 50.00 & = 616.65 \ 616.65 + 100.00 & = 716.65 \ \end{align*} \]

Thus, the total amount due, VAT inclusive, is R716.65.

Similar Questions
  1. What is the traditional dish el gallo pinto made of?(1 point) brown rice and black beans white rice and red beans long-grain
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  2. QuestionWhat is the traditional dish el gallo pinto made of? (1 point) Responses brown rice and black beans brown rice and black
    1. answers icon 1 answer
  3. What is the traditional dish el gallo pinto made of?(1 point) Responses brown rice and black beans brown rice and black beans
    1. answers icon 1 answer
more similar questions