A zipline starts 25 feet off the ground and has an angle of elevation of 27°. What is the horizontal distance the zipline will cover, x?(1 point) Responses x=135.10 ft. x equals 135.10 ft. x=49.07 ft. x equals 49.07 ft. x=12.74 ft. x equals 12.74 ft. x=29.38 ft.

1 answer

To find the horizontal distance the zipline will cover, we can use the trigonometric function tangent. The tangent of the angle of elevation is equal to the opposite side (horizontal distance) divided by the adjacent side (vertical distance).

Tangent(27°) = x / 25
x = 25 * tangent(27°)
x ≈ 12.74 ft.

Therefore, the correct answer is x = 12.74 ft.