A. You deposit $1000 in a savings account that earns 6% interest per year.

Complete each table.
Simple Interest
𝑑𝑑 Principal Annual
Interest
End of
year
Balance
1 $1000.00 $60.00 $1060.00
Compound Interest
𝑑𝑑
Principal
and
Interest
Annual
Interest
End of
year
Balance
1 $1000.00 $60.00 $1060.00
Β© 2024 Pearson Education, Inc. All rights reserved. 9















2 $1000.00 $60.00 $1120.00
3
4
5
6
7
8
9
10
2 $1060.00 $63.60 $1123.60
3
4
5
6
7
8
9
10
Which type of interest gives the greater balance?
B. Graph the end-of-year balances for each type of interest in B on the same
graph. Label each.
C. You deposit $400 in an account that earns 3.5% interest compounded
annually. What is the account balance after 2 years? After 10 years? After 25
years?
D. A firefighter invests $40,000 in a retirement account for 2 years. The interest
rate is 6%. The interest is compounded monthly. What will the final balance
be?
E. Find the missing variable for compound interest compounded annually.
a. 𝑃𝑃 = $2000, 𝑦𝑦 = 5%, 𝑑𝑑 = 5. Find I.
b. 𝐼𝐼 = $2566.72, 𝑦𝑦 = 12%, 𝑑𝑑 = 3. Find P.
c. 𝐼𝐼 = $842.96, 𝑃𝑃 = 500, 𝑑𝑑 = 2. Find R.
d. 𝐼𝐼 = $1738.91, 𝑃𝑃 = 1500, 𝑦𝑦 = 3%. Find t.

5 answers

Let's go through each part of your question step by step.

A. Completing the Tables

1. Simple Interest Table: The formula for calculating simple interest is: \[ I = P \times r \times t \] Where:

  • \( I \) = Interest
  • \( P \) = Principal
  • \( r \) = Rate (as a decimal)
  • \( t \) = Time (in years)

For 1 year:

  • \( P = 1000 \)
  • \( r = 0.06 \)
  • \( t = 1 \)

Calculating interest: \[ I = 1000 \times 0.06 \times 1 = 60 \]

End of Year Balance: \[ \text{Balance} = P + I = 1000 + 60 = 1060 \]

Continuing with the simple interest for subsequent years, simply add \( I = 60 \) for each year:

  • 2: Balance = 1060 + 60 = 1120
  • 3: Balance = 1120 + 60 = 1180
  • 4: Balance = 1180 + 60 = 1240
  • 5: Balance = 1240 + 60 = 1300
  • 6: Balance = 1300 + 60 = 1360
  • 7: Balance = 1360 + 60 = 1420
  • 8: Balance = 1420 + 60 = 1480
  • 9: Balance = 1480 + 60 = 1540
  • 10: Balance = 1540 + 60 = 1600

Simple Interest Table

| t | Principal | Annual Interest | End of year Balance | |----|-----------|----------------|----------------------| | 1 | $1000.00 | $60.00 | $1060.00 | | 2 | $1000.00 | $60.00 | $1120.00 | | 3 | $1000.00 | $60.00 | $1180.00 | | 4 | $1000.00 | $60.00 | $1240.00 | | 5 | $1000.00 | $60.00 | $1300.00 | | 6 | $1000.00 | $60.00 | $1360.00 | | 7 | $1000.00 | $60.00 | $1420.00 | | 8 | $1000.00 | $60.00 | $1480.00 | | 9 | $1000.00 | $60.00 | $1540.00 | | 10 | $1000.00 | $60.00 | $1600.00 |

2. Compound Interest Table: The formula for compound interest is: \[ A = P(1 + r)^t \] Where:

  • \( A \) = Amount (or balance after t years)
  • \( P \) = Principal
  • \( r \) = Rate (as a decimal)
  • \( t \) = Time (in years)

Calculating for each year:

  • After 1 year: \[ A = 1000(1 + 0.06)^1 = 1000(1.06) = 1060 \]
  • After 2 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^2 = 1000(1.06)^2 = 1000(1.1236) = 1123.60 \]
  • After 3 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^3 = 1000(1.06)^3 = 1000(1.191016) = 1191.02 \]
  • After 4 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^4 = 1000(1.26247696) = 1262.48 \]
  • After 5 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^5 = 1000(1.33822594) = 1338.23 \]
  • After 6 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^6 = 1000(1.41851917) = 1418.52 \]
  • After 7 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^7 = 1000(1.50363033) = 1503.63 \]
  • After 8 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^8 = 1000(1.59385336) = 1593.85 \]
  • After 9 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^9 = 1000(1.68947818) = 1689.48 \]
  • After 10 years: \[ A = 1000(1 + 0.06)^{10} = 1000(1.79084769) = 1790.85 \]

Compound Interest Table

| t | Principal | Annual Interest | End of year Balance | |----|-----------|----------------|----------------------| | 1 | $1000.00 | $60.00 | $1060.00 | | 2 | $1060.00 | $63.60 | $1123.60 | | 3 | $1123.60 | $67.42 | $1191.02 | | 4 | $1191.02 | $71.46 | $1262.48 | | 5 | $1262.48 | $75.75 | $1338.23 | | 6 | $1338.23 | $80.29 | $1418.52 | | 7 | $1418.52 | $86.11 | $1503.63 | | 8 | $1503.63 | $92.22 | $1593.85 | | 9 | $1593.85 | $98.59 | $1689.48 | | 10 | $1689.48 | $106.37 | $1790.85 |

Which type of interest gives the greater balance?

At the end of 10 years:

  • Simple Interest Balance: $1600.00
  • Compound Interest Balance: $1790.85

So, compound interest gives a greater balance.

B. Graphing the Balances

To graph, you will plot the end-of-year balances for both simple and compound interest on the same graph with the x-axis representing time (years) and the y-axis representing account balance. The simple interest line will be straight, while the compound interest line will be a curve that goes up more sharply as time increases.

C. Calculate Future Balances for $400 with 3.5% Interest Compounded Annually

Using the compound interest formula: \[ A = P(1 + r)^t \]

Where:

  • \( P = 400 \)
  • \( r = 0.035 \)
  1. After 2 years: \[ A = 400(1 + 0.035)^2 = 400(1.035)^2 = 400(1.071225) \approx 428.49 \]

  2. After 10 years: \[ A = 400(1 + 0.035)^{10} = 400(1.035)^{10} = 400(1.4107) \approx 564.28 \]

  3. After 25 years: \[ A = 400(1 + 0.035)^{25} = 400(1.035)^{25} = 400(2.2082) \approx 883.28 \]

D. Final Balance After 2 Years for $40,000 with 6% Compounded Monthly

Using the formula: \[ A = P \left(1 + \frac{r}{n}\right)^{nt} \] Where:

  • \( P = 40000 \)
  • \( r = 0.06 \)
  • \( n = 12 \) (compounded monthly)
  • \( t = 2 \)

Calculating: \[ A = 40000 \left(1 + \frac{0.06}{12}\right)^{12 \times 2} = 40000 \left(1 + 0.005\right)^{24} = 40000(1.005)^{24} \]

Calculating \( (1.005)^{24} \): \[ (1.005)^{24} \approx 1.12749 \]

So, \[ A \approx 40000 \times 1.12749 \approx 45099.60 \]

Final Balance β‰ˆ $45,099.60

E. Find the Missing Variables for Compound Interest

a. Find \( I \) \[ P = 2000, , y = 5% = 0.05, , t = 5 \] Using the formula: \[ A = P(1 + r)^t \] \[ A = 2000(1 + 0.05)^5 = 2000(1.27628) \approx 2552.56 \] Now, find \( I \): \[ I = A - P = 2552.56 - 2000 = 552.56 \]

b. Find \( P \) \[ I = 2566.72, , y = 12% = 0.12, , t = 3 \] Using the formula \[ A = P(1 + r)^t \] First, find \( A \): \[ A = I + P \] Assuming \( r = 0.12 \) and \( t = 3 \): \[ 2566.72 = P \cdot (1 + 0.12)^3 \] \[ 2566.72 = P \cdot 1.404928 \] Solving for \( P \): \[ P = \frac{2566.72}{1.404928} \approx 1824.15 \]

c. Find \( R \) \[ I = 842.96, , P = 500, , t = 2 \] Using the rearranged formula: \[ I = P \cdot r \cdot t \] \[ 842.96 = 500 \cdot r \cdot 2 \] \[ r = \frac{842.96}{500 \cdot 2} = \frac{842.96}{1000} \approx 0.84296 \text{ or } 84.296% \]

d. Find \( t \) \[ I = 1738.91, , P = 1500, , y = 3% = 0.03 \] Using the formula: \[ 1738.91 = 1500 \cdot 0.03 \cdot t \] Solving for \( t \): \[ t = \frac{1738.91}{1500 \cdot 0.03} = \frac{1738.91}{45} \approx 38.86 \] So \( t \approx 39 \) years.

Feel free to ask if you need further clarification or assistance!

for the graph in part b can you give me an equation to help

Certainly! To graph the end-of-year balances for both simple and compound interest, you'll want to convert your calculated balances from both methods into equations that can be plotted.

1. Simple Interest Equation

For simple interest, the balance at the end of year \( t \) can be expressed with the following equation:

\[ B_{\text{SI}}(t) = P + (P \cdot r \cdot t) \]

Where:

  • \( B_{\text{SI}}(t) \) is the balance at the end of year \( t \).
  • \( P = 1000 \) (initial principal)
  • \( r = 0.06 \) (annual interest rate)
  • \( t \) is the number of years.

Replacing \( P \) and \( r \):

\[ B_{\text{SI}}(t) = 1000 + (1000 \cdot 0.06 \cdot t) \]

This simplifies to:

\[ B_{\text{SI}}(t) = 1000 + 60t \]

2. Compound Interest Equation

For compound interest, the balance at the end of year \( t \) can be expressed with the following compound interest formula:

\[ B_{\text{CI}}(t) = P(1 + r)^t \]

Where:

  • \( B_{\text{CI}}(t) \) is the balance at the end of year \( t \).
  • \( P = 1000 \) (initial principal)
  • \( r = 0.06 \) (annual interest rate)

Substituting \( P \) and \( r \):

\[ B_{\text{CI}}(t) = 1000(1 + 0.06)^t \]

This simplifies to:

\[ B_{\text{CI}}(t) = 1000(1.06)^t \]

Summary of Equations to Plot

  1. Simple Interest: \[ B_{\text{SI}}(t) = 1000 + 60t \]

  2. Compound Interest: \[ B_{\text{CI}}(t) = 1000(1.06)^t \]

Points to Plot

You can use integer values for \( t \) from 0 to 10 to calculate the values of \( B_{\text{SI}}(t) \) and \( B_{\text{CI}}(t) \).

  • For \( t = 0 \) to \( t = 10 \):
    • Use the equations to calculate the balance for each year.

Example Calculation

For example, if \( t = 0 \):

  • Simple Interest: \[ B_{\text{SI}}(0) = 1000 + 60(0) = 1000 \]
  • Compound Interest: \[ B_{\text{CI}}(0) = 1000(1.06)^0 = 1000 \]

If \( t = 1 \):

  • Simple Interest: \[ B_{\text{SI}}(1) = 1000 + 60(1) = 1060 \]
  • Compound Interest: \[ B_{\text{CI}}(1) = 1000(1.06)^1 = 1060 \]

Continue this for each year up to \( t = 10 \).

Now, you can plot these values on a graph, with the x-axis as \( t \) (years) and the y-axis as the balance. This will give you two lines: one linear for simple interest and one exponential for compound interest.

give me a simple equation nothing els

Sure! Here are the simple equations for both interest types:

Simple Interest

\[ B_{\text{SI}}(t) = 1000 + 60t \]

Compound Interest

\[ B_{\text{CI}}(t) = 1000(1.06)^t \]