Let x represent the number of visits.
For the first plan:
Cost = $10 x
For the second plan:
Cost = $30 + $4x
To find when the costs are equal:
$10x = $30 + $4x
$6x = $30
x = 5
Therefore, the cost of both plans would be the same after 5 visits.
A yoga studio has two participation plans. The first plan costs $10 per visit. The second plan costs $30 per month, and $ 4 per visitHow many visits would make the cost of both plans the same ? (1 point )
1 answer