A yoga studio has two participation plans. For the first plan, the cost is $8 per visit. For the second plan, the cost is $40 per month, and $2 per visit. Write an equation to show the number of visits per month that it would take for the two plans to be equa

1 answer

let x be the number of visits per month.

For the first plan: Cost = $8x

For the second plan: Cost = $40 + $2x

Setting the two costs equal to each other:
$8x = $40 + $2x

Solving for x:
6x = 40
x = 40/6
x = 6.67 visits

So, it would take approximately 6.67 visits per month for the two plans to be equal.